МІКРОБІОМ КИШКІВНИКА
Що таке мікробіом і мікробіота?
Мікрофлору кишківника часто називають мікробіотою або мікробіомом кишківника, однак ці терміни мають різні значення. Мікробіомом (з лат. micro – “маленький”, bios – “життя”) називають сукупність геномів усіх мікроорганізмів середовища загалом (включно з бактеріями, вірусами, грибами, архебактеріями) або середовища певної локалізації (наприклад, шкіри, кишківника тощо), тоді як термін “мікробіота” – сукупність мікроорганізмів без урахування генів для певного середовища.
Мікробіом кишківника (МК) характеризується складною ієрархічною структурою, забезпечуючи організм господаря біологічно активними речовинами (вітамінами, амінокислотами, гормоноподібними та антибактеріальними речовинами), виконуючи безліч важливих функцій, як наприклад: антитоксичну, антимутагенну, антиканцерогенну. Завдяки симбіозу різних культур бактерій відбувається контроль за газовим складом внутрішнього середовища, вплив на водно-сольовий, енергетичний, білковий, вуглеводний та жировий обмін. Мікробіом впливає на настрій, поведінку, смакові вподобання тощо.
За науковими даними, в кишківнику проживає 100 трильйонів бактерій, що перевищує загальну кількість клітин людини в 10 разів. Вага цих бактерій коливається від 2,5 до 3 кг, а їх склад налічує близько 1000 різних видів, більшість з яких неможливо культивувати в лабораторних умовах.
Незважаючи на деякі коливання у складі, МК має доволі стабільний характер, що дозволяє його вивчати та аналізувати.
Мікробіом змінюється під впливом різних чинників:
Приголомшливим виявилося відкриття про те, що зміна мікробіому кишківника залежить від багатьох факторів, зокрема таких:
- способу народження (фізіологічного чи цісарського)
- методу вигодовування (грудного чи молочними сумішами)
- місця проживання
- особливостей харчування
- шкідливих звичок
- стресу
- захворювань
- статі
- медикаментів і безлічі інших факторів
З якими органами чи системами організму зв’язаний МК?
Сьогодні відомі такі осі впливу МК:
- Кишківник – мозок
- Кишківник – шкіра
- Кишківник – серце
- Кишківник – легені
- Кишківник – метаболізм
- Кишківник – щитоподібна залоза
- Кишківник – імунна система
Відповідно до наведеного переліку, МК впливає на розвиток і перебіг майже всіх захворювань в організмі людини
Чому аналіз МК такий важливий?
Аналіз МК дає змогу оцінити стан здоров’я особи під ширшим кутом зору, зокрема виявити ранні маркери початку захворювань.
Проведення оцінки структурно-функціонального стану МК допомагає удосконалити діагностику, поглибити й розширити уявлення про перебіг наявної хвороби.
З’ясування динамічних змін стану і складу МК уможливлює оптимізувати заходи профілактики і лікування, а також відтермінувати ускладнення, пом’якшити перебіг хвороби і забезпечити сприятливий для пацієнта прогноз.
Визначення і врахування стану МК дає змогу виявити побічну дію лікарських засобів, що їх використовують для лікування, а відтак скоригувати терапевтичну тактику.
Загалом дисбактеріоз (зміна нормального видового складу кишківника) виявляють у 70% дорослого населення та майже у 90% дітей дошкільного віку. Дисбактеріоз є причиною майже всіх патологій шлунково-кишкового тракту, а також супроводжує цілу низку інших хвороб.
Отже вивчення МК особливо важливе за умови порушень роботи шлунково-кишкового тракту безпосередньо, а також при таких патологічних станах і/або хворобах:
1. Ревматоїдний артрит
2. Цукровий діабет 1-го типу
3. Цукровий діабет 2-го типу
4. Захворювання щитоподібної залози
5. Астма
6. Екзема
7. Синдром подразненого кишківника
8. Серцево-судинні захворювання
9. Метаболічно-асоційована стеатотична хвороба печінки
10. Хронічна хвороба нирок
11. Зміни ментального здоров’я
Очевидно, що наведений вище перелік неповний, оскільки аналіз МК можна призначити при будь-якому захворюванні чи скаргах з метою удосконалити стан здоров’я чи оптимізувати поточну лікувальну тактику, враховуючи індивідуальні особливості особи.
Що містять результати МК?
- Мікробна різноманітність
Від різноманітності кишкової мікробіоти залежить наскільки стабільне мікробне середовище і як добре воно захищає Вас від патогенних мікроорганізмів. Чим більше різноманітних бактерій живе в кишківнику, тим краще почувається людина і тим менший ризик виникнення патологічних відхилень.
- Наявність і вид пробіотичних бактерій
Як відомо, певні види бактерій допомагають людині, а інші – шкодять. Корисні мікроорганізми допомагають клітинам кишківника регулювати імунітет, захищають від ожиріння, зв’язують і виводять з організму важкі метали, низку токсинів тощо. При аналізі МК можна визначити частку обох складових, дізнатися про їх в внесок у функціонування Вашого організму.
- Захищеність від захворювань
Після результатів метагеномного секвенування кишкового мікробіому можна визначити чи варто вносити корективи у Ваш раціон харчування та яким конкретно він має бути. Враховуючи те, що дієта істотно впливає на мікробний склад шлунково-кишкового тракту, для кожного виду відхилення рекомендуються певні продукти харчування. Попри дієтичні рекомендації, лікар запропонує Вам перелік медикаментозних засобів впливу, що дасть змогу збільшити частку необхідних мікроорганізмів у Вашому кишківнику та знешкодити небажані.
Розшифрування аналізу мікробіому кишківника у клініці “Корона” є важливим кроком для з’ясування стану Вашого здоров’я.
Ми прагнемо надати вам всю необхідну інформацію та підтримку для покращення Вашого стану.
Для отримання консультації звертайтеся у клініку “Корона” та отримуйте висококваліфіковану консультацію щодо даного аналізу.