Трофічні виразки – велика проблема в медицині, оскільки їх лікування дуже складне та тривале. Найчастіше вдається усунути основні симптоми, але при цьому впоратися з причиною набагато важче. Основною проблемою всіх пацієнтів із таким діагнозом є постійні рецидиви, що негативно впливає на якість життя та значно знижує працездатність.
ПРИЧИНИ ТРОФІЧНИХ ВИРАЗОК: ХТО НАЛЕЖИТЬ ДО ГРУПИ РИЗИКУ?
Трофічна виразка – рана, що довго не гоїться і локалізується на нижній третині гомілки. Дефект зачіпає шкірний покрив та м’які тканини під ним. У занедбаних випадках некротичний процес вражає м’язи та сухожилля. Трофічними виразки називають через порушення трофіки тканин або, іншими словами, повноцінного клітинного харчування. На цьому фоні загоєння відбувається вкрай повільно або спостерігаються незворотні процеси.
До списку основних причин захворювання входять:
- варикозне розширення вен;
- запалення венозної стінки (тромбофлебіт /флеботромбоз);
- тромбоз глибоких вен.
Таким чином, трофічна виразка є наслідком патологій вен, але необхідно також згадати інші провокуючі фактори. Йдеться про хвороби, що призводять до застійних явищ, порушення відтоку крові та лімфи. Наприклад, артеріальне русло уражається при цукровому діабеті та атеросклерозі. Рани можуть з’явитися при васкуліті та інших системних захворюваннях, а також після травми.
СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ ТРОФІЧНИХ ВИРАЗОК ТА ЇХ ЕФЕКТИВНІСТЬ
Вилікувати трофічну виразку методами, що застосовуються для інших видів ран, неможливо. Вони дають тимчасове полегшення, але не виліковують.
Для того, щоб допомогти пацієнту, лікар повинен виявити першопричину порушення мікроциркуляції тканин, тому діагностика має вирішальне значення. Людям із групи ризику також слід звертати постійну увагу на стан своїх ніг. Хвороба розвивається поступово:
- ступня або гомілка починає свербіти, виникає характерне печіння;
- на шкірі з’являється темна пляма, яка швидко збільшується;
- болючі відчуття наростають, і вони не завжди пов’язані зі втомою;
- шкірний покрив стоншується, набуває багряного відтінку і блищить;
- кількість плям стає більшим, а потім вони зливаються в одне ціле.
Все це можна назвати підготовчим етапом до утворення виразки. З часом шкіра розходиться, із тканин виділяється ексудат із неприємним запахом. Якщо не вжити заходів, то інфікування неминуче. Рана, що завдяки лікуванню загоюється, проходить стадію грануляції та епітелізації. На її місці утворюється помітний рубець.
Постановкою діагнозу займається флеболог, але доцільна участь інших лікарів. Обов’язковою є консультація дерматолога, ендокринолога, кардіолога та ангіохірурга. Фахівці визначать тактику лікування, а вона зазвичай індивідуальна в кожному випадку.
КОНСЕРВАТИВНІ ЗАСОБИ ЛІКУВАННЯ
Сучасні лікарські препарати, зокрема, мазі непогано справляються із поставленим завданням. Також хворим призначають флеботоніки, а для профілактики або за наявності інфікування антибіотики. Важливо підтримувати нормальний відтік крові, тому компресійний трикотаж або, принаймні, еластичні бинти життєво необхідні. Клас компресії підбирає лікар.
ХІРУРГІЧНЕ ВТРУЧАННЯ
Мета радикального лікування – налагодити кровообіг для нормалізації трофіки тканин. Хірург видаляє ділянки вен, які вже втратили свою функцію або перев’язує їх, що зазвичай виконується в екстрених ситуаціях. Альтернативою традиційному втручанню може стати ендовенозна лазерна облітерація.
Якщо Вам потрібна допомога у лікуванні трофічних виразок у Львові, тоді звертайтесь у хірургічну клініку Корона.